Bias / Bias (2018)

  • Dokumentární
  • 1h 27m

/CZ/

„Nejsem rasista, ale…“ Kolikrát jste tuhle větu už slyšeli? V médiích, na ulici, doma. Jazykový systém může odhalovat možné předsudky, které v sobě lidé nesou. Na čem jsou ale založeny? A lze proti nim vůbec bojovat?

Jakkoliv si myslíme, že jsme tolerantní, nevědomé předsudky jsou v nás zakořeněny hlouběji, než si připouštíme. Předsudky rasové, genderové či náboženské ovlivňují veškeré aspekty moderní společnosti – soudní systém, platové nerovnosti nebo sousedskou pospolitost. Režisérka Robin Hauser ve formálně pestrém dokumentu Bias zkoumá kořeny, důsledky a možná řešení našich předsudků. Pomocí rozhovorů, animací a důkladných rešerší se dozvídá mnohé nejen o tématu, ale i sama o sobě.

/EN/

“I am not a racist, but…” How many times have you heard this sentence in the media, on the streets, or at home. Language can reveal people’s prejudices. But what is prejudice based on? And how can we fight against it?

While we may consider ourselves to be tolerant, hidden prejudice can shape us more than we admit. Prejudice against race, gender, or religion shapes all aspects of modern society – the justice system, unequal pay and neighbour relationships. In her documentary Bias, Robin Hauser examines the roots and results of prejudice and possible ways to deal with it. She uses interviews, animations, and thorough research to learn more about the topic as well as herself.

Jazyk

anglicky

Titulky

Czech

Bonusový obsah

2m
Úvod: Christie Herring

Úvod producentky Christie Herring.