Geniální stromy / Trees, a Global Superpower (2020)

  • Dokumentární
  • 1h 31m

/CZ/

Stromy jsou nepostradatelnou součástí naší planety. Existují přibližně 370 milionů let, přesto o nich nevíme vše. To dokazují i nejnovější výzkumy, které ale jejich fascinující tajemství pomalu odkrývají.

Stromy často vnímáme jako samozřejmost a málokdo z nás se pozastaví nad tím, jak vlastně fungují. Natož abychom přemýšleli, čemu se od nich můžeme přiučit. Výzkumy z posledních let však poukazují na netušené vlastnosti stromů, z nichž některé bychom mohli nazvat superschopnostmi, či je dokonce považovat za znaky inteligence. Jak vědci a vědkyně začínají chápat plný rozsah významu stromů pro fungování planety, roste i potřeba a snaha ochránit je. Stromy jsou sice superhrdiny, nesmrtelné však nejsou.

/EN/

Trees are an indispensable part of our planet. They have existed for about 370 million years, and we still have much to learn. The latest research uncovers their fascinating secrets.

We often take trees for granted and, perhaps, ponder how they actually function. Research over the last few years has shown the amazing abilities of trees which call to mind superpowers or intelligence. As scientists begin to understand the scope of the meaning of trees for the function of the planet, the need and efforts to protect them increase. Trees might be superheroes but are not immortal.

Jazyky

anglicky, francouzsky, italsky

Titulky

Czech