Občan Nobel / Citizen Nobel (2020)

  • Dokumentární
  • 1h 29m

/CZ/

Nobelova cena s sebou přináší prestiž a zájem veřejnosti. S velkou pozorností ale přichází i velká společenská odpovědnost. Jak produktivně zužitkovat popularitu a být své společnosti dobrým „občanem Nobelem“?

Tuto otázku si ve věku 78 let klade švýcarský biofyzik Jacques Dubochet. Roku 2017 získal Nobelovu cenu za chemii a nejen na své alma mater v Lausanne se stal vědeckou obdobou rockových hvězd. První polovina filmu sleduje stárnoucího vědce, který přemítá, jak popularity využít k vedení společnosti správným směrem. Ve druhé polovině najde novou životní cestu v environmentálním aktivismu a ukazuje, jaký vliv může mít starší člověk na mladou generaci, když má přesvědčení a dostatek elánu.

/EN/

The Nobel Prize entails prestige and public interest. But great attention comes with great social responsibility. How to make effective use of one’s popularity and be a good “Citizen Nobel” to society?

Swiss biophysicist Jacques Dubochet faced that question at the age of 78. In 2017, he won the Nobel Prize in Chemistry and became a scientific rockstar not only in his alma mater in Lausanne. The first half of the film follows the ageing scientist, who ponders how to use popularity to lead society in the right direction. In the second half of the film, he embarks on a new life journey in environmental activism and shows how an older person can have an impact on the younger generation with confidence and enthusiasm.

Jazyky

francouzsky, německy, anglicky

Titulky

Czech

Mohlo by se vám také líbit

Jsme epicentry zemětřesení / We Are Epicenters of the Earthquake (2020)
  • Dokumentární
  • 41min