Odložené případy: Dinosaurus / Dinosaur Cold Case (2019)

  • Dokumentární
  • 46min

/CZ/

V roce 2011 byla objevena výborně zachovalá fosilie dinosaura. Zanedlouho bylo jasné, že se jedná o velice neobvyklý nález. Jak se suchozemský ještěr dostal do místa, které bylo před 110 miliony let mořem?

Když byli paleontologové informováni o objevení fosilie v kanadských ropných píscích, automaticky předpokládali, že se jedná o mořského ještěra. Ve stejném prostředí totiž suchozemský dinosaurus nikdy nalezen nebyl. Až do teď. A další záhady postupně přibývaly. Jak se obrněný dinosaurus dostal do moře? Jak to, že je fosilie v tak vynikajícím stavu? Proč je vzhůru nohama? Dokument stylizovaný jako kriminální seriál ukazuje proces pátrání vědců a vědkyň po tom, co se dinosaurovi vlastně stalo.

/EN/

In 2011 an exceptionally intact dinosaur fossil was found. It was clear that this was no ordinary find. How did a terrestrial animal end up in a place which was underwater 110 million years ago?

When the paleontologists learned of a discovery of a fossil in the Canadian oil sands, they automatically assumed it was of a sea creature. A terrestrial dinosaur had never been found in this environment before. And the mysteries continue. How did an armored dinosaur get into the sea? Why is the fossil so well-preserved? Why is it upside down? In the style of a crime series, the documentary shows the process of scientific investigation of what exactly happened to this dinosaur.

Jazyk

anglicky

Titulky

Czech

Mohlo by se vám také líbit

Pavlovův mamut / Mammoth of Pavlov (2020)
  • Dokumentární
  • 39min
Hostina zvířat / Banquet of the Beasts – The Cycle of Life (2020)
  • Dokumentární
  • 52min