Pavlovův mamut / Mammoth of Pavlov (2020)

  • Dokumentární
  • 39min

/CZ/

Archeologická výprava na Sibiř nalézá bažinu v místech, kde ještě před pár týdny z ledu trčela mamutí kostra. Tak začíná vědecký hon na tisíce let starou mršinu, jež se dere vlivem oteplování na povrch.

Tento atmosférický dokument působí jako duchovní nástupce Šíleného Maxe. Tající měsíční krajinou Sibiře se prohání pásové transportéry řízené zasmušilými muži s puškami. Kontext vědecké expedice vysvětlují pouze psaná intermezza, jimiž film připomíná éru němého filmu. V momentech podkreslených těžkými kytarovými riffy potom snímek evokuje žánr road movie. Jedná se ale pouze o hořkosladké vykoupení. I když badatelé stojí na prahu objevu, uvědomují si, že se tak děje za cenu rozpadu všeho kolem.

/EN/

An archaeological expedition to a marsh in Siberia where mammoth bones were sticking out of ice only a few weeks ago. Join the chase for an ancient carcass that is being uncovered due to global warming.

This documentary may seem like a spiritual successor to Mad Max. Tracked crawlers driven by sombre men with rifles ride through melting Siberian moonscape. Only interludes of written text reminding of silent era films tell us that this is a scientific endeavour. Heavy guitar riffs in some scenes then bring road movies to mind. However, redemption is bittersweet. Even though the researchers are on the verge of discovery, they realise it is for the price of the disintegration of everything around them.

Jazyky

rusky, anglicky

Titulky

Czech

Mohlo by se vám také líbit

Odložené případy: Dinosaurus / Dinosaur Cold Case (2019)
  • Dokumentární
  • 46min
Hostina zvířat / Banquet of the Beasts – The Cycle of Life (2020)
  • Dokumentární
  • 52min