Stručná historie cestování v čase / A Brief History of Time Travel (2018)

  • Dokumentární
  • 1h 9m

/CZ/

Všichni jsme si někdy přáli cestovat v čase. Tato touha navštívit doby dávno minulé nebo nahlédnout do budoucnosti provází lidstvo od jeho počátků. Otázkou ale je, jak náš sen uskutečnit. A je to vůbec možné?

Cestování v čase se objevuje již ve starodávných mýtech a dodnes je jedním z nejpopulárnějších motivů žánru science-fiction. Dokument režisérky Giselly Bustillos představuje čtyři hlavní přístupy k tomuto fenoménu i s paradoxy, které s sebou přináší. Rozhovory s odborníky přibližují historii proměny naší představy nejen o cestování v čase, ale také o času samotném. Dalším lákavým tématem je vzájemný vztah vědy a popkultury, například spisovatel H. G. Wells a jeho stroj času inspiruje vědce i dnes.

/EN/

Most of us have dreamed about time travel. The desire to visit the distant past or peep inside the future has stayed with people from the beginning of time. The question is how to make this dream, if possible, come true.

Time travel appeared in ancient myths and continues through today as it is one of the most popular motifs in science fiction. Director Giselle Bustillos introduces four main approaches to this phenomenon along with the paradoxes they bring. Interviews with experts introduce how our notion of time travel has changed over time, and how they deal with the time itself. The relationship between science and pop culture—think H. G. Wells and his time machine—is explored which serves as inspiration for scientists to this day.

Obsazení

Bill Nye

Jazyk

anglicky

Titulky

Czech