Zakódovaný bias / Coded Bias (2020)

  • Dokumentární
  • 1h 27m

/CZ/

Joy Buolamwini při práci na MIT učinila zvláštní objev – program na rozpoznávání tváří nedokázal identifikovat tváře tmavé barvy pleti. Její šokující objev vedl k rozpletení dalekosáhlého problému v systémech, které nás dennodenně obklopují.

Mohlo by se zdát, že technologický pokrok se stroji, které dokáží posuzovat s přesností a objektivitou pro člověka nedosažitelnou, povede ke spravedlivější společnosti. Za algoritmy a databázemi, na jejichž základě stroje rozhodují, ale stále stojí člověk, kterému není cizí chybování ani zaujatost. Joy se společně s dalšími odbornicemi a odborníky na data a technologie vydává po stopách kódu, který vstupuje do všech životů, ale škodí jen některým z nás.

/EN/

Joy Buolamwini discovered something strange while working on MIT – the face recognition programme couldn’t identify dark-skinned faces. Her shocking discovery led to the unravelling of a large issue in systems that surround us every day.

It could seem that technological progress and machines capable of evaluation with precision and objectivity unreachable by humans would lead to a more just society. But behind the algorithms and databases based on which the machines make their decisions there is still a human being with flaws and bias. Together with other male and female specialists on data and technology Joy sets out to uncover a code that enters all of our lives but only some are damaged by it.

Jazyk

anglicky

Titulky

Czech

Mohlo by se vám také líbit

Vědkyně vs. věda / Picture a Scientist (2020)
  • Dokumentární
  • 1h 37m
Překódovat umění / Recoding Art (2019)
  • Dokumentární
  • 14min