Proč zařadit populárně-vědecké dokumentární filmy do školní výuky? Teorie se někdy může zdát příliš abstraktní a těžce pochopitelná. Audiovizuální médium jako film nám ale umožňuje dozvídat se nové informace prostřednictvím více smyslů, teoretické poznatky si vizualizovat a poznat je v kontextu světa, který nás obklopuje.
Na platformě Watch&Know můžete s celou třídou celoročně sledovat filmy zdarma, které můžete zapojit do výuky rozličné škály předmětů. Od 27. dubna do 11. května, během 56. ročníku festivalu AFO, se můžete těšit na až stovku nových populárně-vědeckých dokumentárních filmů a doprovodné materiály pro školy.
Kromě nabídky filmů a pracovních listů pro školy nabízíme pro děti do 15 let doprovodný program AFO Junior. Zúčastněte se kreativní soutěže o hodnotné ceny do 25. dubna nebo se přihlaste na online workshopy. Pro více informací a přihlašovací formuláře klikněte zde.
Od 27. dubna do 11. května bude v rámci 56. ročníku festivalu AFO na platformě dostupné množství nových populárně-vědeckých dokumentárních filmů. Svými tématy se do školní výuky hodí většina. Pokud byste potřebovali poradit s výběrem pro potřeby své výuky, ozvěte se prosím na eliska@afo.cz. Níže doporučujeme jen pár vybraných titulů:
Většina filmů na platformě je dostupná zdarma široké veřejnosti. Abyste tyto filmy se svými žáky mohli sledovat, stačí se zaregistrovat. Některé filmy na platformě jsou ale dostupné jenom pro základní a střední školy (viz výpis níže). Pokud máte zájem některý z těchto filmů zapojit do výuky, kontaktujte prosím Elišku Charvátovou na eliska@afo.cz.
Pracovní listy k filmům připravuje spolek Otevřeno Olomouc. Jsou dostupné ke stažení zdarma na odkazu zde. Přístup je podmíněn heslem, které si prosím vyžádejte na eliska@afo.cz.
The Serengeti Rules, USA, 2018, 84 min.
Svědci rychle se měnícího světa, vědci Bob Paine, Tony Sinclair, John Terborgh, Jim Estes a vědkyně Mary Power, ve svých výzkumných začátcích učinili objev, který navždy změnil náš pohled na fungování přírody a dnes představuje naději pro budoucí generace.
- vhodné do předmětů: přírodopis, ekologie a environmentální nauka, anglický jazyk
Bias, USA, 2018, 87 min.
„Nejsem rasista, ale…“ Kolikrát jste tuhle větu už slyšeli? V médiích, na ulici, doma. Jazykový systém může odhalovat možné předsudky, které v sobě lidé nesou. Na čem jsou ale založeny? A lze proti nim vůbec bojovat?
- vhodné do předmětů: společenské vědy, občanská nauka, anglický jazyk
- doprovodné materiály: pracovní list (ke stažení zdarma zde, heslo na vyžádání na eliska@afo.cz), rozhovor s producentkou a střihačkou filmu tlumočený do ČJ nebo v angličtině
Film je dostupný do 15. 11. 2021.
Math Circles Around the World, Německo, 2020, 47 min.
Matematika nemusí být jen traumatickým zážitkem ze školních let, ale dokáže být i zajímavou volnočasovou aktivitou. Prostřednictvím matematických kroužků děti po celém světě řeší záludné početní hádanky, ale především rozvíjejí vlastní potenciál.
- vhodné do předmětů: matematika, anglický jazyk, německý jazyk, ruský jazyk
- doprovodné materiály: úvod režisérky filmu (dostupný na profilu filmu dole)
Film je dostupný do 18. 2. 2022.
Tea, Coffee, or Chocolate, Francie, 2019, 52 min.
Čaj, káva, čokoláda. Dnes běžná součást jídelníčku má komplikovanou historii a hrála významnou roli v politickém, ekonomickém i zeměpisném vývoji světa.
- vhodné do předmětů: dějepis, zeměpis, společenské vědy, občanská nauka, anglický jazyk
- doprovodné materiály: pracovní list (ke stažení zdarma zde, heslo na vyžádání na eliska@afo.cz), odborný úvod antropoložky Evy Ferrarové (ke zhlédnutí na profilu filmu dole)
Film je dostupný do 15. 11. 2021.
The World of Thinking, Nizozemsko, 2019, 57 min.
Co spojuje Alberta Einsteina, Roberta Oppenheimera, Kurta Gödela či Johna von Neumanna? Revoluční teorie těchto nejvýznamnějších vědců 20. století se dost možná zrodily na jednom a tom samém místě.
- vhodné do předmětů: fyzika, matematika, anglický jazyk
- doprovodné materiály: pracovní list (ke stažení zdarma zde, heslo na vyžádání na eliska@afo.cz), rozhovor s režisérem a protagonistou filmu tlumočený do ČJ nebo v angličtině
The Story of Plastic, USA, 2019, 95 min.
Příběh plastu upozorňuje na to, že se nestačí zabývat následkem, tedy odpadem na skládkách a v oceánech, ale už jeho vznikem. Vydává se pozpátku životním cyklem plastu a zkoumá problémy jednotlivých fází.
- vhodné do předmětů: přírodopis, ekologie a environmentální nauka, anglický jazyk
- doprovodné materiály: pracovní list (ke stažení zdarma zde, heslo na vyžádání na eliska@afo.cz), rozhovor s režisérkou filmu tlumočený do ČJ nebo v angličtině, odborný úvod Lenky Wimmerové
Film je na platformě dostupný do 9. května.
The Future of Flight, Německo, 2020, 52 min.
Než nám létání překazila pandemie, stále častěji se diskutovalo, zda bychom si létání neměli vzhledem ke klimatické krizi překazit sami. Existují ovšem možnosti, jak nadále létat bez viny?
- vhodné do předmětů: ekologie a environmentální nauka, přírodopis, fyzika, odborné technické předměty, anglický a německý jazyk
- doprovodné materiály: rozhovor s režisérkou filmu
Film je na platformě dostupný do 9. května.
Brain. Evolution, Rusko, 2019, 86 min.
Snímek přehledně prezentuje současná témata výzkumu neurovědních disciplín. Zásadní otázky ohledně fungování lidského mozku se soustředí kolem problému svobodné vůle. Co když je náš mozek biologicky determinován k určitému způsobu vnímání a chování?
- vhodné do předmětů: biologie, IT, psychologie, ruský jazyk
- doprovodné materiály: úvod režisérky filmu (ke zhlédnutí na profilu filmu dole)
Film je na platformě dostupný do 15. května.
Bill O’Dea: Fungophilic, Irsko, 2019, 5 min.
Zatímco se v Česku hub nebojíme, Irsko a Velká Británie jsou zeměmi fungofobními. V tamních lesích ovšem můžete narazit na jednoho houbomila, který vás s radostí provede fascinujícím světem mykologie.
- vhodné do předmětů: přírodopis, anglický jazyk